SPOŁECZNOŚĆ

[userpro template=register]

KIM JESTEŚMY? – TRIADA

Triada.

Trzech partnerów uzupełniających się w działaniu. Całość przemyślana i zaplanowana.

 

Koło PZW AZOTY Kędzierzyn – Koźle, Sekcja Karpiowa AZOTY i Szkółka Wędkarska „REKINY DZIEWIĄTKI”.

 

Koło PZW Azoty – największe koło w Okręgu Opolskim.

Rok 2017 kończymy z następującymi świetnymi wynikami:

– 1444 członków Koła – rekord w skali całego okręgu. Nasz kołowy też. Jesteśmy jedynym kołem uzyskującym w minionym roku czterocyfrowy wynik;

– 260 dzieci – co stanowi przeszło 18 % populacji koła;

– wzbogaciliśmy się o trzy nowe łowiska: Kruszbet w Januszkowicach, Miejsce Kłodnickie i Łączki Kozielskie;

– zawody wędkarskie – zorganizowaliśmy 3 cykle po 3 starty oraz mega imprezę Wędkarski Dzień Dziecka, nasi karpiarze wystartowali w 10 dużych zawodach wielokrotnie plasując się na pudle, ale co najważniejsze reprezentacja Koła i Sekcji Karpiowej brała udział w Mistrzostwach Polski w Wędkarstwie Karpiowym;

– „do życia” powołana została Sekcja Karpiowa Azoty i działa bardzo prężnie (więcej o Sekcji na ich stronie Sekcja Karpiowa “Azoty”),

– na wniosek Sekcji Zarząd Koła złożył niezbędne dokumenty do Zarządu Okręgu w celu ustanowienia łowiska Miejsce Kłodnickie wodą „Złów i Wypuść” i po pozytywnej decyzji Okręgu oraz 100% przychylności w głosowaniu podczas walnego zgromadzenia od 01.01.2018 roku  mamy pierwsze tego typu łowisko w naszej części okręgu.

 

Sekcja Karpiowa AZOTY – najmłodsze „dziecko” w strukturze Koła Azoty.

Pierwsze spotkanie sekcji tzw. założycielskie odbyło się w dniu 21.12.2016.

Decyzją Zarządu Koła PZW Azoty łowisko Miejsce Kłodnickie zostało przekazane pod opiekę i w gospodarowanie Sekcji.

Działania naszych członków dotyczą bardzo wielu dziedzin: karpiowania, gospodarowania, wspierania pracy z dziećmi, planowania i realizowania zawodów wędkarskich.

Sekcja aktywnie współpracuje ze Szkolnym Kołem Wędkarskim „Rekiny Dziewiątki”. Razem uczestniczyliśmy w takich projektach jak:

– Uwolnij wigilijnego karpia, Dać Wolność

– Udział w targach wędkarskich Rybomania w Poznaniu,

– Cykl szkoleniowy „Zostać karpiarzem”,

– W dniach 30. 06 – 02.07.2017 przeprowadzony został finał projektu „Zostać karpiarzem”, czyli Szkółka Karpiowa z Rekinami, w którym udział wzięło 38 osób z całej Polski.

Prowadzimy prace gospodarcze na zbiornikach Rogi, Miejsce Kłodnickie, Kruszbet i Łączki Kozielskie.

W minionym roku zorganizowane i przeprowadzone przez Sekcję zostały dwuturowe zawody karpiowe (w terminie 20-23.04.2017 oraz 27-30.07.2017) na łowisku „Rogi”, w których wystartowało 10 dwuosobowych drużyn. Zmagania ze względu na dwie pory roku przebiegały w zupełnie odmiennych warunkach atmosferycznych: od mrozu, przez nawałnicę i deszcz, aż po upał. Zwycięzcami zawodów zostali Dawid Kawa i Wojciech Czapla wraz z team runnerem Tomaszem Kołodziejem  – po uzyskaniu eliminacji – reprezentowali Koło w tegorocznych Mistrzostwach Polski w Wędkarstwie Karpiowym PCM 2017.

Z inicjatywy Sekcji przy współpracy ze Sklepem Wędkarskim Szczepana Kobiałki zorganizowany został Konkurs „Złów i Wypuść”, w którego celem było propagowanie tej postawy. W konkursie wzięło udział 13 osób.

Członkowie sekcji w roku 2017 brali udział w takich zawodach, jak:

– Polish Carp Masters – Mistrzostwa Polski – Zb. Dębowa – (trzyosobowa drużyna)

– Majówka na Dębowej – Zb. Dębowa- (jedna drużyna)

– Manewry Klubów Karpiowych – Zb. Dębowa – (trzy drużyny)

– IV puchar portalu Carppassion – Zb. Dobro Klasztorne – (jedna drużyna)

– III Ogólnopolski Maraton Karpiowy SW – Zb. Uroczysko Karpiowe – (II miejsce – trzy drużyny)

– Potyczka Opolskich Team-ów Karpiowych – Zb. Malina – (czteroosobowa drużyna)

– Baitbox Cup – Zb. Dębowa – (trzy drużyny)

– Starcie Dwóch Pokoleń – Zb. Szmaragdowy Staw – (I miejsce – jedna drużyna)

– gruntowe zawody karpiowe Koła – dawna Cypriniada na Rogach – (miejsca I, II, III – 6 drużyn)

– II Winter Carp Gajdowe 2017 (jedna drużyna – II miejsce)

Nasza grupa w lutym 2018 liczy 39 członków (w tym 12 dzieci).

 

REKINY DZIEWIĄTKI – Szkółka Wędkarska istniejąca dzięki współpracy Koła, Sekcji i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 z K – Koźla.

Pięć lat pracy zawsze z liczną grupą dzieci. Kreatywność i pomysłowość; ciągły rozwój i poszukiwania tego, co nowe; wędkowanie, zabawa i sport; od ichtiologii przez botanikę i chemię aż po piłkę nożną i pierwszą pomoc przedmedyczną – to zakres naszej działalności. Czym się nie zajmujemy? Dobre pytanie – polityką itp. Omijamy szerokim łukiem wszystkie „ciemne i mroczne” sprawy świata dorosłych, ale np. współpracujemy z Amnesty International.

Grupa pasjonatów: członków Koła PZW Azoty i Sekcji, rodziców, darczyńców, sympatyków i wielu ludzi dobrej woli stale wspiera nasze przedsięwzięcia. To dzięki nim realizujemy coraz to nowe pomysły.

Największe sukcesy? NADEJDĄ!

 

Dotychczas udało nam się w szeregi Szkółki (na przestrzeni pięciu lat) wprowadzić ponad 100 dzieci. Jednak każdego roku grupa, z którą są realnie prowadzone zajęcia liczy max 25 osób.

Co zrobiliśmy? Przeprowadziliśmy dwie edycje ogólnokrajowego przedsięwzięcia Szkółka Karpiowa z Rekinami – zawsze w licznej obsadzie, z ciekawymi gośćmi i prześwietnej atmosferze. W 2017 Rekiny podczas Międzynarodowych Targów Rybomania w Poznaniu w ramach projektu Wędkarze – Dzieciom prezentowały szerokiej publiczności swoje umiejętności i wiedzę – jako jedyna Szkółka Wędkarska z całej Polski.

Z sukcesów lokalnych: integrujemy dzieci przedszkolne i maluchy z „głębokiej podstawówki” z 17-latkami oraz ich rodzinami.

 

We wszystkich działaniach całej triady jesteśmy otwarci na wszelką współpracę. Współdziałamy z innymi Kołami PZW, organizacjami społecznymi, instytucjami kultury, władzami samorządowymi i  ludźmi chcącymi zmieniać obraz PZW.

 

Jeśli kogokolwiek zainteresował powyższy (trochę przydługi artykuł – sorry) to zachęcam do lektury następnych i kontaktu ze mną. Jeśli jest coś, co chcielibyście poruszyć, przedyskutować… piszcie na adres dziko@carppassion.eu.

 

Z wędkarskim pozdrowieniem: „Wodom cześć”

Wojtek Czapla