SPOŁECZNOŚĆ

[userpro template=register]

Łowisko Wygonin

Wczytuję mapę...

Adres
Wygonin 12C
Wygonin
Pomorskie

83-430
Poland


Opis łowiska

Charakterystyka zbiornika

Jezioro Wygonin położone jest na północnym krańcu Borów Tucholskich, na południe od miejscowości Stara Kiszewa w Obszarze Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich. Całkowita powierzchnia jeziora wynosi 68 ha, długość 2200 m, szerokość 500 m, maksymalna głębokość 24,8 m. Brzegi jeziora są wysokie, a od północy i wschodu zalesione. Na północnym krańcu jeziora znajduje się malowniczo położona wieś Wygonin.Położenie wśród lasów, urozmaicona linia brzegowa, nadzwyczaj zróżnicowane dno, zatopiony las, kapitalnie przezroczysta woda oraz bardzo bogaty rybostan, stanowią o dużej atrakcyjności łowiska – jednym słowem “raj” do wypoczynku oraz wędkowania.

Rybostan

Łowisko nie jest eksploatowane rybacko, dlatego jest w nim tak wiele szczupaków oraz wspaniale ubarwionych okoni. Miłośnikom białej ryby polecamy tłuste leszcze, duże liny oraz bardzo liczne stado karpi niezwykle zacnej wielkości, przekraczające wagę 20kg. Zwolennikom nocnej przygody polecamy węgorze, które w tej wodzie występują w dużych ilościach, a także…. miętusy! Oddzielnym zjawiskiem są trocie jeziorowe, palie alpejskie i pstrągi tęczowe, dla których najlepszym okresem do łowienia na wędkę jest czas po zejściu lodu (marzec, kwiecień, maj). Znakomicie położona baza nad samym brzegiem jeziora i możliwość korzystania z bardzo bezpiecznych i wygodnych łodzi powoduje, że łowienie ryb na Wygoninie jest dużą przyjemnością.

Głębokość zbiornika

Jezioro możemy podzielić na dwa akweny – jeden płytszy tzw zatokę, gdzie głębokość nie przekracza 5m. Dno spada wolno, występuje spora ilość podwodnych roślin. Druga cześć to akwen znacznie głębszy mocno urozmaicony, gdzie dno spada w zależności od stanowisk bardzo stromo nawet do 10m kilkanaście m od brzegu, jak również występują małe spadki i duze uskoki – tutaj średnia głębokość około 8-10m , maksymalna głębokość to prawie 25m.

 

Najbliższe wydarzenia

  • W najbliższym czasie nie odbywają się tutaj żadne wydarzenia