SPOŁECZNOŚĆ

[userpro template=register]

Łowisko Tuszynek

Łowisko Karpiowe Tuszynek znajduje się w woj. pomorskim nieopodal miejscowości Osiek.

Tuszynek jest to woda położona z dala od zgiełku miasta. Łowisko otoczoczone jest lasem, który daje schronienie zwierzętom, ale również dostarcza wędkarzom pięknych nadwodnych widoków.  Cisza, którą można tam spotkać jest czymś wyjątkowym, a jedyne odgłosy dochodzące nad brzeg wody to odgłosy natury. Każdy kto poszukuje spokoju powinien się wybrać nad ten piękny akwen.

Woda ma 22 ha. powierzchni, a głębokości wahają się w okolicy 2,5 m. Znajduje się na nim 6 stanowisk dla wędkarzy. Moim zdaniem jest to wystarczająca ilość, ponieważ każdy ma sporo miejsca do obłowienia. Dwa stanowiska tzw. Karpionek i Dziewicza posiadają pomosty, na których spokojnie można wędkować, gdyż są duże i stabilne. Stanowiska 2 , 4 , 6 , 8 przygotowane są w taki sposób , że zmieszczą się dwa namioty. Nie ma na nich ani prądu, ani wifi, ale chyba nie jest to niezbędne nad wodą.

W razie potrzeby można skorzystać z prądu, który znajduje się w bazie. Do stanowisk jest możliwość podjechania autem w celu rozładowania się, choć trzeba uważać na wystające korzenie. Po rozładowaniu mamy dwie opcje zostawienia auta tzn. albo odstawiamy na parking łowiska, który znajduje się po drugiej stronie od stanowisk, albo na drodze w lesie. Brzegiem można przejść w koło, lecz taki spacerek troszkę czasu zajmuje.

Istnieje możliwość wypożyczenia łódki, jak również sprzętu do ochrony karpi. Pomiędzy stanowiskami ustawiony jest ToiToi , który jest na bieżąco czyszczony. Linia brzegowa porośnięta jest trzciną oraz skrzypem wodnym. Miejsca do położenia zestawów są bardzo zróżnicowane. W pasie przybrzeżnym jest roślinność wodna i trochę twardsze dno, co daje bardzo dobre miejsca do położenia zestawów.

Im bliżej środka wody, tym więcej mułu, ale nie bałbym się tam łowić. Właśnie z takiego miejsca został wyjęty największy mieszkaniec Tuszynka. Na środku zatopione są drzewa, które wyznaczają granice stanowisk i jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ każdy wie dokąd wywozić zestawy. Jeśli chodzi o ilość brań to nie ma ich zbyt dużo, ale ilość i wielkość ryb jest taka, że zadowoli każdego. Obecny rekord wody wynosi 25,33 kg. i jest nim ryba zwana Pięć Łusek. Nie jest regułą, że ryby biorą na danym stanowisku, gdyż przemieszczają się po całej wodzie. W zależności od warunków mają swoje ulubione miejsca i jak ktoś je pozna to na pewno wróci do domu niewyspany, ale zadowolony. Woda ogólnie dość trudna pod względem taktycznym , ponieważ duża ilość mułu miesza w głowie, czy szukać twardszych miejsc, czy jednak kłaść zestawy w mule.

Dozwolona jest wywózka, jak również modele rc, co znacznie ułatwia dokładne znalezienie odpowiedniego miejsca, a potem położenie zestawu.

Kontakt z właścicielami łowiska jest pozytywny. Na miejscu pomogą, doradzą, ale jak trzeba to i powiedzą co złego się robi.

Patrząc okiem karpiarza nie jest to typowa komercja, na której będzie duża ilość brań. Jeśli ktoś szuka takiej wody, to nie jest dla niego, ale jeśli ktoś szuka dzikiej wody, w której trzeba rybę wypracować to jest woda dla niego.

Kiedy poczuje się moc “Tuszynka” to chce się tam wracać.

Grzegorz Konieczny – Gniewska Grupa Karpiowa 

LINK ŁOWISKO – KLIKNIJ