SPOŁECZNOŚĆ

[userpro template=register]

Przyponowy zawrót głowy – Maciej Podlaski

Zestawy końcowe -przypony.

W tytule tylko 3 wyrazy a ile form, rodzajów przyponów kryją oraz jak wiele czynników wpływających na ich zastosowanie.

Temat znany a zarazem nie znany z tego co widzę w wypowiedziach na wielu portalach lub też co oglądam w wielu twórczościach na You Tube.

Przedstawię mój punkt widzenia, który z perspektywy wielu sezonów sprawdziłem ,jest potwierdzony testowaniem na tych samych łowiskach a jego treść być może w czymś pomoże. 

Mój podział (główny) to:

  • PRZYPONY MIĘKKIE
  • PRZYPONY SZTYWNE W TYM ŁAMANE ( SZTYWNY + SZTYWNY,,  SZTYWNY+   MIĘKKI) 
  • PRZYPONY CHOOD RIG
  • PRZYPONY RONIE RIG ( SPINNER RIG)

Są to główne przypony denne, popularne a sposób ich wiązania można zobaczyć na You Tube

Mój podział na czynniki, wpływające na decyzję jaki wybieram i kiedy przypon:

  – PORA ROKU

  -PRESJA WĘDKARSKA

  -METODA POŁOWU

  -CHARAKTERYSTYKA ŁOWISKA ,WARUNKI TECHNICZNE

  -RODZAJ RYBOSTANU

  -WAGA OBCIĄŻENIA ( CIĘŻAREK)

  – RODZAJ DNA 

To główne czynniki jakimi zawsze się sugeruje gdyż nie uznaje uniwersalności.

PORA ROKU:

Ddługość przyponów uzależniam od pory roku. Wiosna i okres późno jesienny staram się stosować przypony krótkie z krótkim włosem.

-D-rig ,Spinner rig, klasyczny przypon ( węzeł bez węzła ). Długość 14cm/18cm o ile pozwala na to rodzaj dna w łowisku. D-rig super nadaje się do waftersów ( przynęta zbalansowana) oraz kulek tonących całych lub też ich fragmentów, oraz bałwanków ( na D-rigu staram się nie dawać dużych oraz ciężkich przynęt dlatego że ciężka przynęta mocno pociągnie za sobą zestaw wypluwany przez karpia i procent zapięć spada). Przypon D-rig lubię i na miękkiej plecionce jak i na sztywnym materiale ale tu też staram się budować go z dwóch części (łamaniec) przywiązanych do krętlika z kółkiem. Tak zbudowany zestaw powoduje że zawsze haczyk układa się do dołu podczas pobierania ryby i wypluwania. Można używać wersję sztywną ,składającą się z jednego nie dzielonego odcinka fluorocarbonu, ale wadą tego zestawu jest często że ryba zapina się w bok wargi lub górę ,bardzo często są puste brania.

-Spinner rig (ronie rig) super przypon do przynęt pop-up. Długość również 14cm/18cm .Na dno muliste jest to przypon zbyt krótki ale można go zastosować albo na zestawie Helikopterowym powyżej ciężarka na odległość taką jak głębokość mułu lub też zbudować do z dwóch części sztywnej długiej oraz krótkiej miękkiej. Jak i przypon mękki (długi ) np. 45 cm z tym że należy go dociążyć jeszcze oprócz dociążenia pod haczykiem w odległości kolejnych 12cm/14 cm aby karp tak szybko go nie wypluł .

 Przypon klasyczny do przynęt pojedynczych tonących ,lub bałwanków jak i kawałków kulki proteinowej.

Długość również 14cm /15 cm.

Dlaczego krótkie , gdyż jest to czas delikatnych brań oraz delikatnego zasysania przez ryby.

Staram się też używać haczyków o cienkim drucie ,lżejszych i dłuższych gdyż na dłuższym haczyku można lepiej ustawić kont ułożenia haczyka. Powinien on być jak złapiemy za włos i podniesiemy 45stopni w drzypadku D-rig i węzeł bez węzła. W przypadku ronnie rig haczyk musi być ustawiony prosto ostrzem do dołu bez pochyleń. Cienki drut dlatego że łatwiej zapina ,małą waga i rozmiar haczyka również szybciej zapina.

Latem natomiast kiedy brania są pewniejsze i agresywniejsze kiedy karp głębiej zasysa , krótszy przypon może zadziałać odwrotnie niż wiosną może być zbyt płytko zassany, nie wystarczająco aby spiąć rybę. Karpie schylając się po pokarm wykonują pewniejsze ruchy ,po zassaniu przynęty pysk wyżej przesuwają ku górze lub w bok , dlatego potrzebny jest przypon dłuższy swobodniejszy do głębszego zassania.

– PRESJA WĘDKARSKA:

Sprawa jest prosta. Im więcej karpie są kłute i ranione tym ostrożniej pobierają .A więc kłania się tu taka sama zasada jak powyżej. Jest duża presja przypony skracam włos skracam, przynętę zmniejszam. Natomiast jak jest to woda mało obławiana lub PZW nie ma to znaczenia ,stosuję dłuższy swobodniejszy przypon.

– METODA POŁOWU:

łowiąc z rzutu ,wskazane są przypony krótsze, sztywniak jest tu książkowy ,łamaniec również ,można stosować też zestaw helikopterowy z chood rigiem jak i przypon klasyczny zabezpieczony mini pva z stick mix ( pva skraca zasięg a więc może to być tylko pianka pva która zapobiegnie splątaniu się włosa ). Łowiąc z wywózki zaś długość dostosowuję do powyższych aspektów czyli ( pora roku, rodzaj dna )

 – CHARAKTERYSTYKA ŁOWISKA:

Tu ważna sprawa- jeżeli łowisko mamy otwarte wolne od utrudnień jak ( zaczepy, lilie, trzcina, moczarka, kołki, krzaki, górki podwodne itp) wtedy możemy używać haczyków mniejszych, cieńszych bez obawy o spinkę ryby gdyż hol będzie delikatny ,spokojny na hamulcu. Może być tu użyty również mikro zadzior ,umiejętny swobodny hol to wybaczy. Wody z zaczepami wymienionymi wyżej tu haczyki małe ,cienkie z mikro zadziorami odpadają. Hol jest zazwyczaj toporny ,siłowy jeżeli nie możemy płynąć po rybę i musimy ją ciągnąć do brzegu gdzie po drodze wchodzi w lilię ,trzcinę itp. Haczyk musi być o grubym drucie aby się nie odgiął i nie przeciął pyska ryby oraz o szerokim łuku kolankowym i dużym zadziorze aby pewnie i głęboko wszedł. To zwiększa szanse na sukces w wyholowaniu. Ale ważna zasada NIE ROBIMY BRANIA, DLA SAMEGO BRANIA. Jeżeli wiesz że jak postawisz zestaw tam gdzie nie możesz dopłynąć do ryby a szanse na jej wyjęcie są znikome to NIE STAWIAMY ZESTAWU… Mocny zestaw z dużym hakiem zapnie dobrze rybę i gdy ryba zaparkuje w twardym zaczepie to niestety możemy urwać zestaw i zapolować rybę …ryba może zaplątać się zestawem i nie uwolnić.

– RODZAJ RYBOSTANU: 

Jeżeli mamy dużą populację ryb mniejszych, czy też białej ryby oczywiste jest to że zwiększymy długość włosa oraz wielkość haka aby było trudniej taki zestaw pobrać co jednocześnie nie będzie kłopotem dla ryb dużych. Jeżeli mamy dużo ryb dużych a populacja jest znikoma wtedy śmiało skracamy włosy z racji tego iż większość ryb dużych pobiera delikatnie i krótki włos ułatwi zapięcie. Super sprawa jest tu D-rig łamany i ten z dwóch sztywnych części jak i sztywna plus miękka.

Węzeł bez węzła i przypon klasyczny również włos bym skrócił do 1cm .

Pamiętajmy też o zasadzie ciężka przynęta to krótki włos nie jest wskazany gdyż kiedy karp wypluwa przynętę ciężka duża przynęta po prostu wyciąga za sobą haczyk.

-WAGA OBCIĄŻĘNIA :

Zasada im lżejszy ciężarek ,tym mniejszy hak i cieńszy drut. Małe ciężarki słabo zapinają ryby lub zbyt płytko na topornych zestawach. Małe mam na myśli 40gr,50gr,60gr.

Przy obciążeniach powyżej 80gr można śmiało iść wzwyż z rozmiarem haka i grubością druta.

Po drugie długość przyponu. W przypadku kiedy ciężarek jest zaczepiony na stałe ( centryczny) przy przyponie krótkim 14cm/18cm jest duże prawdopodobieństwo spinki, gdyż ten ciężarek  bujając się na boki podczas walki karpia często poszerza ranę i uwalnia hak. Dlatego nie jest wskazane stosowanie małych haków oraz cienkiego druta jak i mikro zadzioru. Powoduje to więcej spinek i kaleczy ryby w przypadku kiedy hol musi być toporny. Po prostu rozrywamy, rozcinamy rybom pyski…

Przy krótkich przyponach haczyki szeroki łuk kolankowy ,duży zadzior oraz grubszy drut, przy przyponach długich 35cm /40cm nie ma to takiego znaczenia ciężarek jest oddalony dalej od pyska nie powoduje takich dużych przeciążeń.

-RODZAJ DNA:

Twarde lub miękkie. Twarde przypony raczej krótsze ,szybsze. Miękkie dno przypony
długie(klasyczne węzeł bez węzła), krótkie to jedynie na zestawie chood rig (helikopter) przypon chood lub na tym samym zestawie krótki Ronnie rig. Przypony długie zawsze powinno się dociążać śrucinami, pastami wolframowymi lub kewlarowymi albo specjalnymi stoperami. Pozycjonuje to lepiej haczyk w dolną wargę ściągając go w dół , nie majta się swobodnie na boki.

  – ŻYŁKA LUB PLECIONKA:

Zasada plecionka sztywna często powoduje spinki na haczykach mniejszych i z mikro zadziorem. Więc jeżeli chcesz używać plecionki to oprócz super regulacji hamulca i miękkiego kija użyj pewnego haczyka (większy ,większy zadzior). Żyłka zaś amortyzuje ,jest rozciągliwa więc wybacza więcej. Często przy plecionce stosuje sie żyłkę na przyponie strzałowym która odrobinę amortyzuje – no właśnie ,odrobinę.

To tak z grubsza o tym dlaczego. Przetestowałem na tych samych wodach przez wiele sezonów i szczerze te teorie sie sprawdzają ,bardzo zwiększyły mi skuteczność w większej ilość brań i mniejszej ilości spinek.

Do D-rigów bardziej polecam haczyki długie. Typu przedłużony Curve (medium) ,klasyczny long shank lub też haczyk Banan. Tak samo do Ronnie rig również dłuższe banan lub medium curveshank.

W przypadku klasycznych przyponów węzeł bez węzła lubię używać haczyki krótkie i szerokie ale zawsze zawiązane tak aby były ustawione pod kontem od 90sopni do 45stopni i zawsze je dociążam poniżej haczyka około 3cm/4cm obciążeniem, haczyk jest stabilniej ściągany w dół. Przy D-rig również używam dociążenia i na przyponach z miękiej plecionki jak i na łamańcach .

Mam nadzieję że coś wam pomogą moje doświadczenia i ułatwią. A może część z was już to dawno wie.

Pozdrawiam i życzę samych koni.

Maciej Podlaski ACTeam